UPOZORNĚNÍ

Zkoušky OCUP Fundamental a OCUP Intermediate již není možné absolvovat. Nově jsou k dispozici OCUP 2 Foundation a OCUP 2 Intermediate. Texty uvedené na těchto neodpovídají plně novým zkouškám. Aktuální text najdete na nových stránkách.

Testy znalostí UML

Chcete si kdykoliv před, při nebo po čtení těchto stránek udělat test znalostí UML? Máte možnost absolvovat takový, který připravil autor těchto stránek. Vše podstatné najdete na http://www.kurzy-uml.cz.

Generalizace (Generalization)

Classifiers diagram of the Kernel package
Třída Generalization

Generalizace je vztah mezi obecným a specializovaným klasifikátorem. Specializovaný klasifikátor dodává více vlastností a operací nebo je mění.

Instance specializované třídy je také nepřímá instance obecné třídy.

Generalizace odkazuje specializovanou třídu na obecnou.

Generalizace je vlastněna specializovanou třídou.

Generalizace resp. specializace tvoří hierarchickou strukturu.

Notace

Příklad: Notace generalizace
Pro více specializovaných tříd můžeme použít dva druhy notace. Oddělený styl (separate target style) a sdílený styl (shared target style).

Příklad: Oddělený styl

Příklad: Sdílený styl

Sdílený styl je mimo jiné využíván při použití generalizační množiny (ta ale není součástí zkoušky OCUP Fundamental).

Třída RedefinableElement

Předefinování (overwriting) je řízeno pomocí abstraktní třídy RedefinableElement. Všechny třídy metamodelu, které jsou potomkem třídy RedefinableElement, mohou být v rámci generalizace předefinovány.

Přepisující elementy si ukládají odkaz na přepisovaný element.

Notaci si definují potomci. Pro atribut, který se předefinovává, se používá zápis pomoci řetězce vlastností (property string): {redefines <property>}.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Líbila se vám právě přečtená kapitola?

Líbil se vám článek? Přinesl vám užitek? Pokud ano, můžete mi zaslat pár drobných, čímž jednak dáte najevo, že se vám tu opravdu líbilo, a jednak mi ukážete, že má práce není zbytečná. Informace o darovací platbě zde.