UPOZORNĚNÍ

Zkoušky OCUP Fundamental a OCUP Intermediate již není možné absolvovat. Nově jsou k dispozici OCUP 2 Foundation a OCUP 2 Intermediate. Texty uvedené na těchto neodpovídají plně novým zkouškám. Aktuální text najdete na nových stránkách.

Testy znalostí UML

Chcete si kdykoliv před, při nebo po čtení těchto stránek udělat test znalostí UML? Máte možnost absolvovat takový, který připravil autor těchto stránek. Vše podstatné najdete na http://www.kurzy-uml.cz.

Jak na vlastní zkoušku

Pokud máte pocit, že jste připraveni, pak je nutné kontaktovat certifikační středisko. To si můžete vyhledat na stránkách společnosti Pearson VUE, které testování zaštiťuje. Ve vybraném středisku je potřeba zaplatit poplatek za test, což je 200 USD (v neanglicky mluvících zemích to může být o 10 dolarů více). V přepočtu a s připočtením daně to v ČR činí cca 6 700 Kč. Na zkoušku pak můžete jít obvykle již příští pracovní den.

Před vlastní zkouškou je nutné prokázat svou totožnost platným dokladem s fotografií (např. občanský průkaz). Poté lze přistoupit k testu. Během něj nesmíte mít žádné pomůcky, výpisky či telefon. Od testovacího střediska budete mít k disposici tužku a papír na poznámky, které si můžete při testování dělat.

Prověřování znalostí se provádí na počítači. Každá otázka má jednu nebo více správných odpovědí. Pokud je více správných odpovědí, jste na to upozorněni (ale již nevíte, kolik je správných odpovědí). Za špatnou nebo žádnou odpověď žádné záporné body nedostáváte, takže je lepší vždy něco zaškrtnout. K otázkám se můžete během testu kdykoliv vracet, nemá tedy smysl se na jedné zaseknout a nejít k další. Ze své zkušenosti doporučuji otázky, u kterých nevíte odpověď nebo si jí nejste jisti, označit (testovací aplikace vám to umožňuje) a vrátit se k nim až projdete všechny ostatní otázky.

Test má 80 otázek a trvá 90 minut. Neanglicky mluvící kandidáti mají k dobru dalších 30 minut. Doporučuji s tím ale nepočítat. Dobrá znalost angličtiny je nutná.

Po dokončení testu se dozvíte výsledek ihned, certifikační středisko vám pak ještě vytiskne papír s celkovým výsledkem a výsledkem za jednotlivé oblasti.

První strana tištěného výsledku zkoušky
Druhá strana tištěného výsledku zkoušky

Po cca měsíci a půl dostanete do schránky certifikát zaslaný OMG.
Certifikát


Pokud neuspějete, můžete si test opakovat, kolikrát chcete. Pouze platí podmínka, že opakovat lze nejdříve po 21 dnech a že během 12 měsíců nelze mít více než 3 pokusy.

Mezi jednotlivými zkouškami různých úrovní pak musí být rozestup alespoň dva měsíce.

Podrobné informace o zkoušce najdete na oficiální stránce.

Certification Search Directory

Po úspěšném absolvování testu se můžete zaregistrovat do speciálního seznamu lidí, kteří zkouškou prošli. Přihlašovací údaje vám přijdou poštou společně s certifikátem. Po zaregistrování si vás může kdokoliv vyhledat.

Tento seznam slouží především personálním konzultantům či potenciálním zaměstnavatelům, kteří chtějí vyhledávat lidi s ověřenou znalostí UML. Bohužel v ČR jsem nezaznamenal žádnou povědomost personálek o tomto adresáři, ale třeba se to časem změní. Pravdou je, že zkušenosti jsou často důležitější než teoretické znalosti. Prozatím můžeme tento adresář použít pro vytvoření vizitky.
Vizitka

Žádné komentáře:

Okomentovat

Líbila se vám právě přečtená kapitola?

Líbil se vám článek? Přinesl vám užitek? Pokud ano, můžete mi zaslat pár drobných, čímž jednak dáte najevo, že se vám tu opravdu líbilo, a jednak mi ukážete, že má práce není zbytečná. Informace o darovací platbě zde.