Oblasti:
- Primitivní datové typy definované v UML
- Základní notace modelování v UML:
- Diagramy – protože diagramy nejsou to hlavní, co nám UML standard předepisuje, tak pro potřeby první úrovně OCUPu je třeba znát pouze základ pro diagram (tj. hlavičku a že existuje oblast pro prvky diagramu). Není třeba se nazpaměť učit, které diagramy jsou které, ale stačí je rozpoznat pouze pasivně dle jména, a co přibližně zobrazují. Výjimkou jsou takové diagramy (resp. prvky diagramů), které jsou přímo tématem této zkoušky.
- Stereotypy – Chce to znát základní myšlenku stereotypů. Doporučuji také podívat se ještě na klíčová slova a hlavně na rozdíl mezi nimi a stereotypy. Často se to totiž zaměňuje a chybuje se v tom.
- Slovníček pojmů – je třeba znát definice základních pojmů i z praktického hlediska. Zatím jsem bohužel nenašel, které jsou ty základní. Rozhodně stojí za to vědět rozdíl mezi modelem a diagramem.
- Základní notace chování UML – těžko říct, co si pod tím představit. Snad jen to, že jste ale-spoň dva diagramy za život nakreslili.
![]() |
DataTypes diagram of the Kernel package |
Třída DataType
Třída DataType je typ, jehož instance jsou identifikovány pouze svou hodnotou (např. řetězec nebo adresa). Jinými slovy dvě instance třídy DataType se stejnými hodnotami atributů jsou nerozlišitelné. Datový typ může mít další atributy a vlastnit operace.
Notace
Datový typ se zakresluje do obdélníku s klíčovým slovem primitive nad názvem datového typu nebo je odkazován v řetězci obsahující název datového typu.
Příklad:
![]() |
Příklad: Datové typy |
Třída PrimitiveType
Třída PrimitiveType je jednoduchý datový typ bez struktury. Algebra, která je nad tímto typem postavená, je popsána mimo UML (což znamená, že v UML jako operaci tohoto typu nemodelujeme např. násobení či odečítání).
UML samo o sobě definuje v balíku PrimitiveTypes (dříve popsaného v Superstruktuře, od UML 2.4.1 v Infrastruktuře) následující základní typy:
![]() |
Základní datové typy UML |
- Integer (…, -2, -1, 0, 1, 2, …)
- Boolean (true, false)
- UnlimitedNatural (0, 1, …) – libovolný počet je značen hvězdičkou (*)
- String je část textu. Sémantika je odvozena od záměru k jeho použití. Hodnota je ohraničena dvojitými uvozovkami.
- Real – reálná čísla. Přibylo s UML 2.4.1. Př.: 1, -4, 0,3, 345,0432, 2,67E78.
Příklad
![]() |
Příklad: Základní datové typy |
Enumeration
Třída Výčet (Enumeration) představuje jednoduchý datový typy, jehož hodnoty jsou dány omezenou množinou hodnot. Je-li potřeba, můžete rozšířit již existující seznam hodnot z jiného balíku nebo profilu.Příklad:
![]() |
Příklad: Výčtový typ |
Diagram
UML model se skládá z různých elementů (např. třída, balík, aktivita). UML diagram je grafická reprezentace části UML modelu neboli jakýsi náhled na model. Ne všechny elementy modelu musí být nutně v některém z diagramů.
Každý diagram má oblast obsahu (content area). Volitelně má tato oblast rámeček a hlavičku.
Jakákoliv informace v diagramu může být potlačena (suppressed). Pokud tedy něco v diagramu není zobrazeno, neznamená to, že to tam není! Potlačení může být buďto obecné (např. skryj všechny metody) nebo konkrétní (např. nezobrazovat konkrétní asociace či třídy). Stejně tak pozor na implicitní hodnoty, které se typicky nezobrazují.
Notace:
![]() |
Notace diagramu |
Příklad diagramu případu užití:
![]() |
Příklad: Diagram případu užití |
Typ diagramu je volitelný. Může se použít celý název typu (sloupeček Název v následující tabulce) nebo zkratka. Obojí znění je pouze doporučení, standard jej nevyžaduje.
Diagram Název Zkratka
Diagram aktivit activity act
Diagram tříd class class
Komponentový diagram component cmp
Diagram nasazení deployment dep
Diagram interakcí interaction sd
Diagram balíků package pkg
Stavový diagram state machine stm
Diagram případů užití use case uc
Název diagramu je povinný.
Parametry se používají pro parametrizované modely (pro zkoušku úrovně Fundamental není třeba znát více).
Žádné komentáře:
Okomentovat