UPOZORNĚNÍ

Zkoušky OCUP Fundamental a OCUP Intermediate již není možné absolvovat. Nově jsou k dispozici OCUP 2 Foundation a OCUP 2 Intermediate. Texty uvedené na těchto neodpovídají plně novým zkouškám. Aktuální text najdete na nových stránkách.

Testy znalostí UML

Chcete si kdykoliv před, při nebo po čtení těchto stránek udělat test znalostí UML? Máte možnost absolvovat takový, který připravil autor těchto stránek. Vše podstatné najdete na http://www.kurzy-uml.cz.

Použití interakcí (Interaction Use)

Metamodel: Interaction Uses

Použití interakce (třída InteractionUse) je typ fragmentu, který umožní zavolat (použít) jinou interakci. Můžete si to představit jako zavolání nějakého podprogramu (funkce, metody…).

Použití interakce má množinu skutečných bran (actual gate), jimž musí odpovídat formální brány volající (užívající) interakce. Tato podmínka je splněna při stejném pojmenování bran.

Použití interakce musí zahrnovat všechny životní čáry interakce, které (ty čáry) reprezentují stejné vlastnosti (properties) jako čáry života uvnitř odkazované interakce.

Notace: použití interakce se zobrazuje jako fragment s operandem ref. Syntaxe je následující:

<name> ::=[<attribute-name> ‘=’ ] [<collaboration-use> ‘.’] <interaction-name> [‘(‘ <io-argument> [‘,’ <io-oargument>]* ‘)’] [‘:’ <return-value>]

Přičemž

<io-argument> ::= <in-argument> | ‘out’ <out-argument>

  • Název atributu (attribute-name) je atribut jedné ze zahrnutých čar života.
  • Spolupráce (collaboration-use) nás na této úrovni znalostí UML nezajímá.
  • Syntaxi vstupních a výstupních parametrů (io-arguments) již znáte z předchozí úrovně zkoušky (viz třída Message).

Na příkladu vidíte použití interakce Zaplacení, které se týká jak zákazníka (který peníze vyplázne), tak i eShopu, který pak např. na základě potvrzené platby nechá zboží zaslat na zákazníkem uvedenou adresu.

Příklad použití interakce

Další příklad již ukazuje použití parametrů a atributu. Při použití interakce se použijí parametry Heslo a Uživatelské jméno, interakce vrátí uživatele, který se následně přiřadí do atributu uživatel čáry života app.

Příklad použití interakce s parametry

Další, ještě podrobnější příklad i s parametry v rámci interakce je uveden ve standardu přímo u popisu třídy InteractionUse (pro UML verzi 2.4.1 je to obrázek 14.18 na straně 503 nazvaný InteractionUse with value return). Doporučuji prozkoumat, ale pro zvládnutí zkoušky to nutné není.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Líbila se vám právě přečtená kapitola?

Líbil se vám článek? Přinesl vám užitek? Pokud ano, můžete mi zaslat pár drobných, čímž jednak dáte najevo, že se vám tu opravdu líbilo, a jednak mi ukážete, že má práce není zbytečná. Informace o darovací platbě zde.