UPOZORNĚNÍ

Zkoušky OCUP Fundamental a OCUP Intermediate již není možné absolvovat. Nově jsou k dispozici OCUP 2 Foundation a OCUP 2 Intermediate. Texty uvedené na těchto neodpovídají plně novým zkouškám. Aktuální text najdete na nových stránkách.

Testy znalostí UML

Chcete si kdykoliv před, při nebo po čtení těchto stránek udělat test znalostí UML? Máte možnost absolvovat takový, který připravil autor těchto stránek. Vše podstatné najdete na http://www.kurzy-uml.cz.

Úvod

Jazyk UML již dokázal proniknout do mnoha firem a společností v České republice a dokonce i mimo oblast IT. Existují oddělení (či jejich části), kde UML umí používat nebo alespoň pasivně číst. Procesním specialistům nedělá problém orientovat se v diagramu aktivit či v případech užití, business konzultanti (či analytici) bez obav používají sekvenční diagramy. Tohle vše vede některé z nich, aby do jazyka UML pronikli hlouběji a hledali odpověď na jednoduchou otázku: používám UML správně?

Poměrně dost knih se věnuje výkladu notace UML, tedy popisu pravidel, podle kterých kreslit daný diagram správně, aniž by naznačilo, proč tomu tak jest. Jen velmi málo publikací pak popisuje standard poněkud lidštěji než je jeho vlastní znění. Když se to tak vezme, vím pouze o jediné (Jedná se o knihu UML 2 Certification Guide, viz seznam literatury [ocup-cg]), která se o to snaží, ale pokud mohu soudit, nepovedlo se jí to. V češtině pak dosud neexistovalo o výkladu standardu UML nic.

Kniha, kterou vám předkládám, má vyšší ambice než vám přinést pouze podrobnější pohled na UML standard. Její uspořádání totiž odpovídá oblastem, které je nutné znát pro úspěšné zvládnutí certifikační zkoušky, díky níž se stáváte OCUPisty (OCUP je zkratkou pro OMG Certified UML Professional). Certifikační zkoušky jsou celkem tři, přičemž každá zkouší jinou úroveň znalostí UML: základní, střední a pokročilou. Pro každou úroveň kniha nabízí jeden oddíl. Tedy… prozatím pouze pro tu základní a střední.

Text vznikal možná ne zcela obvyklým způsobem. Když jsem se sám připravoval na certifikační zkoušku, rozhodl jsem se, že si budu vypisovat vše, co budu považovat za důležité. Během chvíle jsem začal nejen psát větu za větou, ale překreslovat i jednotlivé diagramy z UML standardu. Jelikož jsem vycházel z více zdrojů a díky tomu měl ve svém zápisníku mnoho poznámek a obrázků na přeskáčku, uspořádal jsem je do podoby dokumentu, který vlastně odpovídá tomu, co zde vidíte.

Uvedený postup má velkou výhodu. Tak, jak jsem se postupně učil každou oblast, která je ke zkoušce potřeba, vznikal i text. To tedy znamená, že výklad přechází od základního k podrobnějšímu. Upozorňuji na tomto místě i na jednu záludnost, kterou bohužel odstranit nelze. Často se stává, že k pochopení výkladu oblasti A potřebuje znát oblast B. Ovšem abyste pochopili části B, je třeba mít znalosti oblasti A. S touto cyklickou závislostí se bohužel musíte vypořádat sami. Já to dělám tak, že si přečtu oblast A, pak B a vrátím se A a následně i k B. Může se to zdát zdlouhavé, ale z vlastních zkušeností mohu říct, že se to vyplácí. Mé doporučení tedy je přečíst si nejprve celý výklad a pak se případně vracet k těm částem, které jsou vám nejasné nebo které si chcete připomenout.

Je upřímné zde napsat a zopakovat, že předkládaný text je seznámení se standardem UML, nikoliv učebnice diagramů UML. Naopak očekávám, že UML znáte a nějakým způsobem používáte. Pokud tomu tak není, doporučuji se nejprve obrátit někam jinam. Výbornou pomůckou je Destilované UML od Martina Fowlera (u nás vydalo nakladatelství Grada Publishing). Tuto destilace bez obsahu alkoholu vlastně mohu doporučit všem. Často slouží k rychlému připomenutí syntaxe méně často používaných elementů jazyka.

Naučit se vše pro úspěšné zvládnutí zkoušky není otázkou jednoho přečtení přes noc (ne, ani pro studenty ekonomky). Naopak je to dlouhodobější orientační běh, při kterém se vám stane, že zabloudíte nebo alespoň chvíli nebudete vědět, zda běžíte správně. Není třeba se toho lekat. Nakonec zjistíte, že jste se dozvěděli i něco navíc. A to není na škodu.

Psát o tom, že v textu jsou chyby, je klišé. Přesto bych rád každého čtenáře požádal, aby mě na každou z nich upozornil.

Děkuji.

Slávek Rydval, Nehvizdy, červenec 2012

Poznámka k druhému vydání knihy: Kromě úplně nových kapitol určených k přípravě na zkoušku znalostí úrovně Intermediate jsem původní text upravil podle aktuální verze UML (v této době 2.4.1) s patřičnými poznámkami. Souhrnně se lze na změny podívat do Přílohy E. Také jsem upravil překlepy, které se mi podařilo do knihy vpašovat, takže nyní jich je výrazně méně.

Máte-li zájem o občasné informace ze světa UML nebo pokud pro modelování svých diagramů používáte Enterprise Architect, doporučuji občas se podívat na přidružené stránky http://blok.ocup.cz/, kde se věnuji tomu, co se do tohoto textu tak úplně nehodí, byť s tím souvisí.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Líbila se vám právě přečtená kapitola?

Líbil se vám článek? Přinesl vám užitek? Pokud ano, můžete mi zaslat pár drobných, čímž jednak dáte najevo, že se vám tu opravdu líbilo, a jednak mi ukážete, že má práce není zbytečná. Informace o darovací platbě zde.